sapanca da nereye gidilir

Sapanca’da Nereye Gidilir ve Ne Yapılır?

Türkiye’de tarihsel ve kültürel açıdan gezilip görülecek yerler çok fazladır. Bu yerlerden birisi de hem kültürel olarak hem de tarihsel açıdan gezilip görülebilecek olan Sapanca ilçesidir.

Kültürel yapısıyla, güzel doğasıyla, gezilecek yerleriyle, köklü tarihi ve doğal güzelliğiyle Sapanca, özellikle son zamanlarda artan turizm ile de birlikte yerli ve yabancı turistlerin popüler seyahat rotalarından bir tanesidir. Sapanca ilçesi Sakarya ilinde yer alıyor.

Bu yüzden Sapanca’ya seyahat etmek isteyenler için, Sapanca’nın kültürel yapısı, tarihi ve doğal güzelliği gibi tüm bu özellikleri ve yakın merkezi konumuyla birlikte seyahat severlere gezilecek birçok seçenek sunmaktadır.

Sakarya’nın Sapanca ilçesi, yüz ölçümü olarak küçük olsa da görülebilecek ve gezilebilecek yerler bakımından çok çeşitliliğe sahiptir. Sapanca, gezilecek ve görülecek yerler bakımından kendi içinde birçok zenginlik barındırır.

Sapanca’yı ziyaret etmek isteyenlere ve burayı iyice gezmek isteyenlere Sapanca seyahatini günübirlik olarak değil de birkaç gün sürmek üzere planlamaları önerilir. Sapanca’da yapılabilecek birçok aktivite bulunduğundan günübirlik seyahat tam olarak ziyaretçileri tatmin etmeyebilir.

Bu ilçe ününe layık bir ilçedir çünkü kendi içinde Sapanca’da gezilecek yerler açısından çok zengindir. Aynı zamanda, Sapanca’yı gezerken birçok farklı aktiviteden de burada yararlanılabilir. Bu aktiviteler içinde Kartepe Kayak Merkezi gibi ünlü yerler bulunur.

Ayrıca Sapanca’da gezilebilecek yerler; doğal ve tarihi güzellikler arasında Sapanca Gölü ve Sapanca Sahil Yürüyüş Yolu, Kırkpınar, Maşukiye, Kartepe Kayak Merkezi ve Ormanya yer almaktadır. Bu popüler gezi noktaları tarihi güzellikler, eğlenceli aktiviteler ve doğa açısından en bilindik yerlerdir.

Sapanca Gölü – Sahili Yürüyüş Yolu

sapanca sahil yürüyüş yolu

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde yer alan Sapanca gölü, Sapanca’nın en ünlü yerlerinden bir tanesidir. Sapanca Gölü ve gölün kıyısında yer alan yürüyüş yolu, son yıllarda bu bölgede en çok ilgi gören yerlerin başında yer alıyor.

Bölgeye canlılık ve doğal bir görüntü katan Sapanca Gölü’nün kıyısında doğal güzelliklerin keyfini bu gölün kıyısındaki yürüyüş yolunda çıkarabilirsiniz. Özellikle Sapanca Gölü gezilecek yerler arasında çok önemli bir konumda.

Sapanca Gölü gezilecek yerler arasında dört mevsimde de farklı görünümü ve doğallığıyla Sapanca ziyareti listesinde ilk sırada yer alması gereken doğallıklardan bir tanesi. Özellikle son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin ziyaretlerinin yoğunlaştığı bu bölgeye yaz aylarında gelip gölde yüzüp serinleyebilirsiniz.

Bölgeyi gezerken bir anda acıkma yaşarsanız, rotanızı gölün çevresinde sahil kenarında bulunan lezzetli restoranlarına çevirip Sapanca’nın doğal yemekleriyle birlikte güzel bir ziyafet de yapabilirsiniz.

Sakarya Sapanca ‘da gezebileceğiniz ve keyif alabileceğiniz, Sapanca’nın gezilecek yerler arasında en baş sırada yer alan Sapanca Gölü gezilecek yerler arasında ilk sırada geliyor.

Kırkpınar

Kırkpınar

Sapanca ilçesinin Kırkpınar Köyü de gezi rotasında kesinlikle olması gereken bir yerdir. Kırpınar, 1864’te bölgeye göç eden Çerkezlerin kurdukları ilk yerleşim yeridir. Kırkpınar bölgesi hem tarihi anlamda hem de yemyeşil bitki örtüsüyle görülmeye değer mekanlardan biridir.

Kırkpınar ismi uğurlu kabul edilen kırk sayısından ve bölgede çok sayıda bulunan pınarlardan gelmektedir. Korunmuş doğal güzelliği ve tarihi fark edildiğinde ise bu bölgeye botanik park yapılmıştır.

Bölgede yaşan kişilerde Çerkez nüfusu azalmış olsa da halen baskın durumda. Bu yüzden mahalle de bu Çerkez kitlesi sayesinde gezmeyi seven turistlerin en çok ziyaret ettikleri yerlerin başında geliyor.

Konuklarını sıcak bir şekilde karşılayan yerel halkıyla, geniş bahçeli yemyeşil evleriyle, parklarıyla, harika mutfak kültürüyle ve huzur dolu sokaklarıyla Kırkpınar, ziyaret bakımından gezilmesi gereken en güzel yerlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Kırkpınar’da gezerken Bağdat Caddesi’ndeki gösterişli parkları da ziyaret etmek gerekiyor. Bu cadde aynı zamanda yöreye özgü yemek ve lezzetleri tatmak ve bölge halkıyla sosyalleşmek için olanak ve fırsatlara imkân sunuyor.

Kırkpınar’ı dört mevsim ziyaret etmek imkanına sahipsiniz. Kırkpınar; hem doğası, hem tarihi, hem de yerel halkıyla gezinize renk katacak rotalardan bir tanesi.

Maşukiye

Maşukiye

Sapanca’da vakit geçirirken Maşukiye bölgesine uğramazsanız Sapanca ziyaretiniz eksik kalmış demektir. Sapanca Gölü ile Kartepe bölgeleri arasında kalan Maşukiye bölgesi, Türkiye’nin en ünlü köylerinden bir tanesidir.

Marmara bölgesinin en büyük dağlarından birine sırtını dayayan Maşukiye’nin dört tarafında alabalık çiftlikleri de faaliyet gösteriyor.

Osmanlı döneminden kalma yapılarıyla, çeşitli doğa sporları olanaklarıyla, görsel yapısı ve doğal ortamıyla Maşukiye, kafa dinlemek ve gezmek için en ideal yerlerden bir tanesi.

Burada ATV turlarına katılabilir, bisiklet kiralayabilir, ata binebilirsiniz. Bu sayede Maşukiye’nin doğal güzelliğini daha güzel gezebilirsiniz. Elinizden fotoğraf makinesini hiç düşüremeyeceğiniz bu yeri gezebilir, doğasına hayran kalabilirsiniz.

Sapanca’nın merkezinden Maşukiye’ye kendi aracınızla dakikalar içinde ulaşabilirken, yerel otobüs firmaları da Maşukiye’ye gitmektedir.

Bu doğal güzelliği yakından görmek, kafa dinlemek ve diğer turistlerin zevklerini siz de yaşamak için Maşukiye’yi ziyaret listenize koymalısınız.

Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi

Sapanca’ya gelip Kartepe’ye uğramamak ve bu heybetli dağdan mahrum kalmak Sapanca gezinizi eksik bırakabilir. Kartepe’de piknik yapıp, buradaki temiz havayı içinize solumanız hayatınızda unutamayacağınız bir gezinin önemli bir detayı olabilir.

Fotoğraf makinenizi elinizden asla düşüremeyeceğiniz kadar güzel olan Kartepe’de, hem piknik yapıp hem de doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz. Ayrıca, temiz havayı bolca içinize çekerken sayısız manzaralarla da karşılaşabilirsiniz.

Kartepe’nin zirvesine çıkarsanız kayak merkezine ulaşabilir, Kartepe’de kaymanın zevkini yaşayabilirsiniz.

Her yaştan insana hitap edebilecek konumu ve etkinlikleriyle Kartepe’de kayak yapabilir ve buradaki çeşitli işletmelerin sunduğu çeşitli tur imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Maşukiye’de olduğu gibi Kartepe’de de ATV turları son zamanlarda çok popüler aktivitelerden bir tanesi konumunda… Siz de bu turlarla birlikte Kayaktepe manzarasında ATV turunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Kartepe’nin zirvesine giden yol bisikletle çıkılabilecek kadar rahat olduğu için, eğer bir macera severseniz, Kartepe’nin zirvesine bisiklet kiralayarak çıkabilir ve Kartepe manzarasıyla birlikte zirve yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz!

Ormanya

Ormanya

Kartepe’nin eteklerinde birçok doğal yaşam parkı bulunmakta. Bunlardan bir tanesi de Ormanya. Yaklaşık 10 yıllık araştırmaya ve plana dayanan süreç sonunda inşa edilmiş Ormanya tesisi, 189 hektarlık bir alanda yer alıyor ve bünyesinde beş farklı ziyarete açık alan bulunduruyor.

Sapanca bölgesinin tarihsel ve kültürel ününü en güzel biçimde yansıtan Ormanya bölgesi, her yıl farklı yerlerden ziyaretçilere konuk oluyor. Orman doğasıyla birlikte ziyaretçilerini şaşırtan güzelliğiyle birlikte Ormanya, Sapanca’da görmeden gidilmemesi gereken yerlerden bir tanesi.

Ormanya gezi açısından her yaşa hitap eden bir bölgeye sahip. Burasının direkt olarak doğa ve orman içinde yer almasından dolayı adı Ormanya olarak geçiyor. Ayrıca içinde hayvanat bahçesi de barındıran Ormanya’yı genellikle aileler ziyaret ediyor.

Çocukların bıkmadan ve sıkılmadan vakit geçirebileceği bir seçenek ve yer olan Ormanya, Sapanca’nın en çok turist çeken yerlerinden bir tanesi halinde yer alıyor.

Eğer vahşi yaşam alanlarını ve gözlem yapmayı seviyorsanız Ormanya’yı kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Doğallığı çok güzel yansıtan hayvanat bahçelerinde canlıların bulunduğu yer ve hayvanları gözleme alanları arasında bir engel konulmadığı için, bu zevki yakından deneyimleme şansını yakalıyorsunuz.

Ayrıca içinde barındırdığı 26 kilometrelik parkurda yürüyüş yapmayı, koşu yapmayı ve bisiklete binmeyi de tecrübe edebiliyorsunuz.

Doğayı ve geziyi seviyorsanız, Sapanca’ya ailenizle geldiyseniz Ormanya tam da size göre bir yer olacaktır. Sapanca’nın en güzel yerlerinden bir tanesi olan Ormanya’da hayvanlar ve doğa size güzel deneyimler yaşatacaktır. 3. nesil tatil için, Tatildibimdeyi seçin