sapanca'da kasım ayı

Kasım Ayında Sapanca’da Ne Yapılır?

Türkiye, en önemli turistik ülkelerden bir tanesidir ve içinde birçok tarihi ve doğal yerler barındırır. Tarihsel ve kültürel açıdan gezilip görülebilecek yerler ülkemizde çok fazlaca yer almaktadır.

Gezginler ve turistler de gezeceği yerlerde doğal görünümler, edinebileceği tecrübeler, görebileceği güzel yerlere gitmeyi tercih ederler. Bu sebeple de turizmde hem kültürel hem de tarihsel yerlerin önemi çok fazladır.

Bu turistik yerlerden bir tanesi de hem tarihiyle hem doğasıyla hem de konumuyla Sakarya’nın bir ilçesi olan Sapanca bölgesidir.

Güzel doğası, yerel insanları, kültürel yapısı, doğallığı ve köklü tarihiyle Sapanca, son yılların en çok turist çeken yerlerinden bir tanesidir. Türkiye’de son yıllarda giderek artan turizm ile birlikte hem yerel hem de yabancı turistlerin ilk seyahat tercihlerinden bir tanesi de Sakarya sınırları içinde bulunan Sapanca’dır.

Sapanca’yı seyahat etmek isteyenler; Sapanca’nın doğal güzellikleri, kültürel yapısı ve tarihinin yanında yerel insanlarının cana yakınlığı ve Sapanca’nın kendine özgü yemekleri için de Sapanca’ya gidebilirler.

Sakarya’nın merkezine yakın ve yüz ölçümü olarak küçük bir konumda bulunan Sapanca, seyahat severler için unutulmaz anı ve tecrübeler edinecekleri yerlerden bir tanesi. Özellikle burayı seyahat etmek istiyorsanız günübirlik değil, planınızı burada uzun zamanlı yapmayı tercih etmeniz önerilir çünkü Sapanca’da gezmenin yanında yapılabilecek bir sürü aktivite de bulunuyor.

Özellikle yaz aylarının kalabalık turist ortamlarından sıkılan ve yorulan kişiler kış aylarında seyahat etmeyi daha çok seviyorlar. Bu bakımdan da öne çıkan Sapanca, özellikle Kasım aylarında da aktif bir biçimde aktiviteleri, sonbahar ve kış doğasıyla da öne çıkıyor.

Kasım ayı, Sapanca’yı ziyaret etmek için en uygun zamanlardan bir tanesi. Kasım ayında Sapanca’nın doğasını farklı bir şekilde görmek ve sonbahar manzarasını izlemek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca, Kasım ayında Sapanca’nın sonbahar manzarasını tatmanın ve Sapanca’yı gezmenin yanında burada çeşitli aktivitelerde de bulunabilirsiniz.

Sapanca Gölü Etrafında Bisikletle Turlamak

sapanca gölü bisiklet turu

Sakarya’da Sapanca denildiği zaman akıllara gelen ilk yer Sapanca Gölü’dür. Sapanca’nın en turistik ve en ünlü yerlerinden olan Sapanca Gölü, doğası ve gölün kıyısında yer alan yürüyüş yoluyla son yıllarda ülkemizde turistlerin göz bebeği durumunda.

Bölgedeki doğal görünümü ve canlılığı ile Sapanca Gölü, kıyısında yer alan sahili ile birlikte turistlere hem gezi anlamında hem de manzara anlamında güzel bir perspektif sunuyor.

Gezilecek yerler arasında ilk sırada bulunan Sapanca Gölü, dört mevsimde de farklı görüntüsü ve manzarasıyla turistleri etkiliyor. Özellikle de Kasım ayında sonbaharın bitişi ve kışın başlangıcı döneminde Sapanca Gölü’nü görmek isteyebilir, bu manzaradan yararlanabilirsiniz.

Sapanca Gölü’nün yanındaki sahilde kiralayabileceğiniz bisikletlerle Sapanca Gölü’nün manzarasını bisiklet turunuzla birleştirebilir ve Sapanca Gölü’nü gezmenin zevkini tadabilirsiniz.

Seyir Terasına Gitmek

sapanca manzarası

Sapanca’nın her mevsim güzel olduğunu düşünürsek, Kasım ayında, sonbahar ve kış etkilerinin Sapanca’yı sardığı zamanda Sapanca’da Seyir Terası’na uğramak güzel bir seçenek olabilir.

Sapanca’ya gelen turistlerin vazgeçilmez mekanlarından birisi olan, huzur verici ve güzel manzarasıyla Sapanca’ya gelenleri hayran bırakan Seyir Terası’na gitmelisiniz. Burada harika bir akşam yemeği de yiyebilir, kusursuz Sapanca manzarası karşısında semaver keyfinde çay içebilirsiniz.

Sapanca’yı kuş bakışı olarak izleyebileceğiniz ve tabiatın mucizelerine şahit olabileceğiniz Seyir Terası’nı Kasım ayında ziyaret ettiğinizde mükemmel sonbahar ve kış manzarasına şahit olacaksınız.

Maşukiye’yi Gezmek

maşukiye tatildibimde

Sapanca’da geçirebileceğiniz vaktin bir kısmını da Maşukiye’ye ayırın.

Marmara bölgesinin dağ manzarasına kendisini dayayan Maşukiye, özellikle de Kasım ayında görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Osmanlı’dan kalma yapıları, görsel manzarası ve doğallığıyla Maşukiye’de sonbahar ve kışın keyfini huzur içinde çıkarabilir ve doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz.

Burada çeşitli aktivitelere de katılabileceğiniz gibi, Kasım ayında burayı fazla kişi ziyaret etmeyeceğinden burada huzur da bulabilirsiniz.

Sapanca’nın en etkileyici yerlerinden biri olan Maşukiye’ye Kasım ayında giderseniz, sevdiklerinizle veya sadece kendiniz güzel bir tatil yapmak için ideal bir karar vermiş olursunuz. Kış manzarasıyla birlikte burada göğe uzanan ağaçların altında keyifli saatler yaşayabilirsiniz.

Sapanca Yaylalarını Gezmek

Sapanca Yaylalarını Gezmek

Sapanca’nın mükemmel doğası ve manzarasının keyfini Kasım ayında en güzel şekilde yaşamak istiyorsanız, Sapanca Yaylalarını gezin.

Sapanca’da bitmek bilmeyen güzelliklerin arasında Sapanca Yaylaları da bulunuyor. Çiçekli yaylası, Dikmen yaylası, Sultanpınar yaylası ve Karagol Keremali yaylası özellikle gezilmesi gereken yerlerden birkaçı.

Bu yaylaların arasında en güzel yaylalardan bir tanesi de Soğucak Yaylası’dır. Kampların yoğun yapıldığı bu alanda henüz çok fazla insan eli değmediği için keyifli bir vakit geçirebilirsiniz. Bölgeye çadırınız ile gelebilir, buraya yerleşebilirsiniz. Su kaynaklarının bol olduğu bu yer kamp tatili için çok uygun.

Bölgede otel, kafe ve restoran işletmesi bulunmadığı gibi bir kamp alanı da bulunmuyor. Özellikle sonbahar ve kış aylarında kamp yapmayı severler burada özellikle Kasım ayında kamp yapabilir, kış kampının zevkini burada çıkarabilirler. Kamp yapmayı sevenler yanında GPS getirmeyi ihmal etmesin çünkü burada çok fazla insan ve işletme bulunmuyor.

Bu yaylaların zevkini özellikle sonbaharın ve kışın geçiş ayları olduğu Kasım ayında gezerek ve dolaşarak çıkarabilirsiniz. Burada birçok etkileyici fotoğraflar görüntüleyebilir, tatil bitişinde içinizde bir huzur ile dönebilirsiniz.

ATV’ye Binin

ATV’ye Binin

Özellikle Sapanca’da yapılacaklar arasında kesinlikle ATV’ye binmek bulunuyor! Eğer burayı Kasım ayında ziyaret edecekseniz, ATV’ye binme zevkini kesinlikle tatmanız ve yaşamanız gerekiyor.

Sapanca’nın birçok noktasında ATV turu yapılabiliyor. ATV turu yapılan bu noktalardan bir tanesi de Kartepe Kayak Merkezi’nin yakınlarında yer alıyor. Özellikle burasının doğa ve manzara eşliğindeki ATV turları dikkat çekiyor.

Kasım ayında kötü hava şartlarında yapılan ATV gezisinin keyfi normal gezilerden de farklı oluyor. Kötü hava şartlarının belki de en güzel yanlarından biri ATV’ye binmenin daha da keyifli bir hale gelmesi. Bu da en güzel Sapanca’nın doğal manzarası ve coğrafyasında daha da keyif veriyor.

4 parkur seçeneği sunulan ATV için; göl, offroad, dağ ve yamaç gibi parkurlarda bu keyfi yaşayabilmek mümkün. ATV’lere binmenin fiyatları tek kişilik için 2022 yılında saati 150-180 TL aralığında yer alıyor ve mevsimden mevsime de değişiklik gösteriyor.

Ayrıca bu turlar çadırlı ve ateşli kamplar şeklinde de düzenlenebiliyor. Siz de Sapanca’ya geldiğinizde, aylardan da Kasım ise bu zevki yaşamaktan mahrum olmayın.

Trekking Yapmak

Trekking Yapmak

Sapanca gibi doğal güzelliklerin barındığı ve insana coğrafya yapısındaki yeşillikleriyle de huzur veren yere geldiyseniz, bu tatilde yürüyüş, gezi, kayak ve benzeri gibi aktivitelerde bulunabilirsiniz. Bu aktiviteler içinde ise en güzel aktivite Trekking yapmanız olacak, bu aktivite tatilinizi güzel bir şekilde geçirmenizi sağlayacaktır.

Sapanca’nın yemyeşil doğası içerisinde ve ferah bir ormanlık alanda, tatile gittiğiniz sevdikleriniz veya sadece kendiniz Trekking yapabilir ve Sapanca’nın büyüleyici manzaralarını görmenin yanında kuş cıvıltılarının sesleriyle huzur bulabilirsiniz.

Özellikle Kasım ayında sonbaharın bitmesinin ve kışın başlamasının mevsim geçişinde adeta bir kış huzuru yaşamak isteyebileceğiniz Sapanca’da Trekking için gidebileceğiniz en uygun yerler Sapanca Soğucak Şelalesi ve Pamukova Kaymakam Suyu yakınlarıdır.